Clube de Golfe do Levante                 

 

                 HOME CALENDAR DRAW

 

Final Medal Winners

2002    Lisa Lisboa  &  Keith Fletcher
     
2003    Sarah Pighills  &  Anthony Murphy
     
2004 1║ Category Men  David Hole   70 Net
  2║ Category Men  Elmo D'Souza     73 Net
  1║ Category Ladies  Florence Mourgue D'Algue 69 Net
  2║ Category Ladies  Angela McHugh   73 Net
     
2005 1║ Category Men  James Davies    75 Net
  2║ Category Men  Elmo D┤Souza   77 Net
  1║ Category Ladies  Florence Mourgue D'Algue 76 Net
  2║ Category Ladies  Annie Hartley  71 Net
     
2006   Susan Storer & Christopher Hales
     

2007

  Lynn D'Souza & Douglas Moody
     
2008 1║ Category Men  Allan Campbell   72 Net
  2║ Category Men  Richard Kimberley  80 Net
  1║ Category Ladies  Yvonne Peek   82 Net
  2║ Category Ladies  Franzisca Van Nimwegen  82 Net
     
2009 1║ Category Men  Bob Slowgrove   76 Net
  2║ Category Men  Hymie Smith  77 Net
  1║ Category Ladies  PatrÝcia Gibbon  72 Net
  2║ Category Ladies  Heather Hamilton   79 Net
     
2010 1║ Category Men  Tony McHale  75 Net
  2║ Category Men  Frans Dexters 71 Net
  1║ Category Ladies  Catherine Connon 78 Net
  2║ Category Ladies  Christine Norman  82 Net
     
2011 1║ Category Men  Bob Slowgrove  72 Net
  2║ Category Men  Ken Roberts  75 Net
  1║ Category Ladies  Valerie Rennie  73 Net
  2║ Category Ladies  Janet Smith    79 Net
     
2012 1║ Category Men  Trevor Jelley   77 Net
  2║ Category Men  William Dyet 73 Net
  1║ Category Ladies  Catherine Connon  76 Net
  2║ Category Ladies  Sarah Pighills   86 Net
     

2013

1║ Category Men  Trevor Jelley   67 Net
  2║ Category Men  Karsten Steenken  75 Net
  1║ Category Ladies  Magda Dexters   76 Net
  2║ Category Ladies  Lynn D┤Souza   78 Net
     

2014

1║ Category Men  Mike Thatcher  74 Net
  2║ Category Men  Ronaldo Da Silva  72 Net
  1║ Category Ladies  Cate Connon   85 Net
  2║ Category Ladies  Crissy Norman   76 Net
     

2015

1║ Category Men  Mike Smith  77 Net
  2║ Category Men  Eyvind Grouff   74 Net
  1║ Category Ladies  Annegret Karsbrink   81 Net
  2║ Category Ladies  Jan Smith   84 Net
     

2016

1║ Category Men Mike Smith   76 Net
  2║ Category Men Roland Hultman    75 Net
  1║ Category Ladies  Jackie Rushgrove  73 Net
  2║ Category Ladies  Jean Bleakley      82 Net
     

2017

1║ Category Men  Steve Dagger     77 Net
  2║ Category Men  Chris Warren     77 Net
  1║ Category Ladies  Jackie Rushgrove    79 Net
  2║ Category Ladies  Katy Hill     95 Net

 

Monthly Medal Winners 2018

 

  January - Cima Course FebruaryCima  Course
1st Cat. Men     
2nd Cat. Men     
1st Cat. Ladies    
2nd Cat. Ladies    
   
  March -  Ria Course April -Cima  Course
1st Cat. Men     
2nd Cat. Men     
1st Cat. Ladies    
2nd Cat. Ladies    
     
  May -  Ria Course

June -  Cima Course

1st Cat. Men     
2nd Cat. Men     
1st Cat. Ladies    
2nd Cat. Ladies    
     
  July - Cima Course

August - Cima Course

1st Cat. Men     
2nd Cat. Men     
1st Cat. Ladies    
2nd Cat. Ladies    
     
  SeptemberCima Course October Ria- Course
1st Cat. Men     
2nd Cat. Men     
1st Cat. Ladies    
2nd Cat. Ladies    
     
  NovemberRia Course DecemberCimaCourse
1st Cat. Men     
2nd Cat. Men     
1st Cat. Ladies    
2nd Cat. Ladies    
     

 

Monthly Medal Winners 2017

 

  January - Cima Course February - Cima  Course
1st Cat. Men  Peter Connon 76 Gordon Williams 77
2nd Cat. Men  Bro McFerran 77 Chris Warren 74
1st Cat. Ladies Cate Connon 75 Cate Connon 73
2nd Cat. Ladies Marika Lutz 72 Marika Lutz 81
   
  March -  Ria Course April -Cima  Course
1st Cat. Men  Trevor Hill 72 Peter Conon 74
2nd Cat. Men  Steve Dagger 72 Kent Mideryd 76
1st Cat. Ladies Carole Zivy 74 Sara Warren 76
2nd Cat. Ladies Satu Hellman 76 Marika Lutz 76
     
  May -  Cima Course

June Cima Course

1st Cat. Men  Eyvind Grouff 68 Trevor Hill 70
2nd Cat. Men  Frans Dexters 69 Geoff Worrall 73
1st Cat. Ladies Magda Dexters 79 Sara Warren 67
2nd Cat. Ladies Gunilla Hultman 79 Katy Hill 74
     
  July - Cima Course

August - Cima Course

1st Cat. Men  Gordon Williams 78 Steve Dagger 76
2nd Cat. Men  John Cuthbert 68 Phil Thomas 69
1st Cat. Ladies Jackie Rushgrove 73 Lisa Lisboa 82
2nd Cat. Ladies Gunilla Hultman 74 Gunilla Hultman 73
     
  September - Cima Course October Ria- Course
1st Cat. Men  Eyvind Grouff 69 Peter Connon 71
2nd Cat. Men  Elmo D┤Souza 71 Roland Hultman70
1st Cat. Ladies Cate Connon 76 Jen Bearcroft 71
2nd Cat. Ladies Gunilla Hultman 75 Katy Hill 75
     
  NovemberRia Course December - CimaCourse
1st Cat. Men  Peter Connon 72 Kent Mideryd 72
2nd Cat. Men  John Cuthbert 78 Christer Lutz 71
1st Cat. Ladies Casja Íster 73 Jen Bearcroft 73
2nd Cat. Ladies Lindy Thorpe 82 Jean Bleakley 85
    MEDAL Winner Christer Lutz

Monthly Medal Winners 2016

  January - Cima Course February - Cima  Course
1st Cat. Men  David Rae 79 Gordon Williams 70
2nd Cat. Men  John Buchanan  74 Eyvind Grouff 77
1st Cat. Ladies Sara Glossop 77 Yvonne Peek  80
2nd Cat. Ladies Katy Hill 81 Pat Mc Ferran 79
   
  March -  Ria Course April -Cima Course
1st Cat. Men  George Rushgrove 74 Trevor Hill 71
2nd Cat. Men  Roland Hultman  72 Eyvind Grouff 71
1st Cat. Ladies Jackie Rushgrove 75 Magda Dexters 76
2nd Cat. Ladies Jean Bleakley 72 Lindy Thorpe 69
     
  May -  Ria Course

June Cima Course

1st Cat. Men  Trevor Hill 71 George Rushgrove 71
2nd Cat. Men  Rob Koggink  73 John Cuthbert 72
1st Cat. Ladies Cate Connon 80 Cate Connon 74
2nd Cat. Ladies Jan Smith 76 Jan Smith 77
     
  July - Cima Course

August - Cima Course

1st Cat. Men  Jim Davies 72 Trevor Hill 71
2nd Cat. Men  Rob Koggink  73 Karsten Steenken 73
1st Cat. Ladies Pat Gibbon 75  
2nd Cat. Ladies Katy Hill 77 Katy Hill 79
     
  September - Ria Course October Cima- Course
1st Cat. Men  Martin Smith 76  
2nd Cat. Men   Roland Lindgren 72  
1st Cat. Ladies Sara Warren 76  
2nd Cat. Ladies Gunilla Hultman 72  
     
  NovemberRia Course December - CimaCourse
1st Cat. Men  David Rae 75 Mike Smith 73
2nd Cat. Men  Bro Mc Ferran 84 Frans Dexters 72
1st Cat. Ladies Pat Mc Ferran  81 Annegret Karsbrink 74
2nd Cat. Ladies Katy Hill 81 Marika  Lutz 77
     

Monthly Medal Winners 2015

 

 

  January - Cima Course February - Cima  Course
1st Cat. Men  Peter Connon  75 Mike Smith  74
2nd Cat. Men  John Buchanan  78 Elmo D┤Souza  78
1st Cat. Ladies Cate Connon  81 Magda Dexters 76
2nd Cat. Ladies Crissy Norman  74 Joyce Overend 75
     
  March -  Ria Course April -Cima Course
1st Cat. Men  Trevor Jelley  75 Bob Slowgrove  71
2nd Cat. Men  John Buchanan  73 Elmo D┤Souza  75
1st Cat. Ladies Jackie Rushgrove 79 Yvonne Peek 75
2nd Cat. Ladies Kate Coakley 73 Lesley Boost 70
     
  May -  Ria Course

June -  Cima Course

1st Cat. Men  Pelle Rutberg 72 Trevor Jelley  70
2nd Cat. Men  John Cuthbert 73 Joachim Delfortrie 66
1st Cat. Ladies Yvonne Peek 79 Cate Connon 76
2nd Cat. Ladies Sarah Pighills 81 Jan Smith 71
     
  July - Cima Course

August - Ria Course

1st Cat. Men  Roland Hultman 76 Denis Rooney 75
2nd Cat. Men  Eyvind Grouff 71 Dirk Delfortrie 70
1st Cat. Ladies Yvonne Peek 72 Cate Connon 83
2nd Cat. Ladies Lynn D┤Souza 77 Crissy Norman 74
     
  September - Cima Course October Cima- Course
1st Cat. Men  Peter Connon 70 Denis Rooney 73
2nd Cat. Men  John Cuthbert 71 Geoff Worrall 74
1st Cat. Ladies Yvonne Peek 77 Annegret Karsbrink 73
2nd Cat. Ladies Kirsten Grouff 78 Lesaley Boost 76
     
  NovemberRia Course December - Ria Course
1st Cat. Men  George Rushgrove 74 Paddy Graham 74
2nd Cat. Men  Rob Koggink 71 Steffan Hertzell 75
1st Cat. Ladies Sara Glossop 85 Barbara Graham 79
2nd Cat. Ladies Lindy Thorpe 78 Loes Vooijs 75
     

 

Monthly Medal Winners 2014

 

  January - Cima Course February -  Cima Course
1st Cat. Men  Bob Slowgrove  72 Tony McHale  72
2nd Cat. Men  Willie Dyet  76 Bob Gramson  71
1st Cat. Ladies Cate Connon 77 Val Rennie 78
2nd Cat. Ladies Lynn D'Souza 81 Lynn D'Souza 74
     
  March -  Ria Course April - Cima Course
1st Cat. Men  Peter Connon  74 Denis Rooney  69
2nd Cat. Men  Mike Thorpe  74 John van den Noordt  72
1st Cat. Ladies Janetta Field 78 Cate Connon 81
2nd Cat. Ladies Lynn D'Souza 72 Gunilla Hultman 74
     
  May - Cima Course

June - Ria Course

1st Cat. Men  Peter Connon  72 Paul Norman  73
2nd Cat. Men  Svein Dolven  71 Ronaldo da Silva  71
1st Cat. Ladies Cate Connon 76 Cate Connon 88
2nd Cat. Ladies Joyce Overend 82 Crissy Norman 77
     
  July - Cima Course

August - Ria Course

1st Cat. Men  Jan Van Nimwegen  74 Mike Thatcher 75
2nd Cat. Men  Geoff Worrall  73 Rob Henderson 74
1st Cat. Ladies Cate Connon 75 Cate Connon 72
2nd Cat. Ladies Sue Storer 78 Crissy Norman 73
     
  September - Cima Course October - Cima Course
1st Cat. Men  Trevor  Jelley 74 Denis Rooney 74
2nd Cat. Men  John Cuthbert  75 Doug Bleakley  72
1st Cat. Ladies   Pat Gibbon 76
2nd Cat. Ladies Lynn D┤Souza 75 Lindy Thorpe 74
     
  November - Ria Course DecemberCima Course
1st Cat. Men  Paul Norman  79 Peter Connon  76
2nd Cat. Men  John Cuthbert  73 Geoff Worrall  73
1st Cat. Ladies Janetta Field 88 Annegret Karsbrink 79
2nd Cat. Ladies Mary Cheevers 78 Gunilla Hultman 73
     
  January - Cima Course February -  Ria Course
1st Cat. Men  Tony McHale  72 Peter Connon  80
2nd Cat. Men  Frans Dexters  71 John Overend  75
1st Cat. Ladies Magda Dexters 75 Cate Connon  77
2nd Cat. Ladies Lynn D'Souza 76 Joyce Overend  79
     
  March -  Ria Course April - Cima Course
1st Cat. Men  Michael Smith 74 Trevor Jelley 70
2nd Cat. Men  Ronaldo da Silva 69 Dirk Delfortrie 73
1st Cat. Ladies Cate Connon 71 Cate Connon 76
2nd Cat. Ladies Crissy Norman 75 Jean Bleakley 75
     
  May - Cima Course

June - Ria Course

1st Cat. Men  Paddy Graham 68 Paul Norman 74
2nd Cat. Men  Peter Larkin 72 Rob Koggink 79
1st Cat. Ladies Cate Connon 73 Yvonne Peek 75
2nd Cat. Ladies Sarah Pighills 71 Loes Vooijs 71
     
  July - Cima Course

August - Ria Course

1st Cat. Men  Allan Campbell 68 Trevor Jelley 72
2nd Cat. Men  Karsten Steenken 65 Rob Koggink 72
1st Cat. Ladies Sara Glossop 68 Yvonne Peek 78
2nd Cat. Ladies Loes Vooijs 75 Crissy Norman 75
     
  September - Cima Course October - Ria Course
1st Cat. Men  Paul Norman 72 Tony McHale  69
2nd Cat. Men  Elmo D┤Souza 71 Elmo D┤Souza 76
1st Cat. Ladies Cate Connon 71  
2nd Cat. Ladies Lynn D┤Souza 81 Lynn D┤Souza 77
     
  November - Ria Course DecemberCima Course
1st Cat. Men  Jim Davies 72 Trevor Jelley 74
2nd Cat. Men  Willie Dyet 71 Rob Koggink 70
1st Cat. Ladies Cate Connon 80 Pat Gibbon 76
2nd Cat. Ladies Joyce Overend 90 Jan Smith 88